Etimesgut Tapu Haciz Kaldırma Avukatı

Eti̇mesgut Tapu Haczi̇ Kaldırma Avukatlığı Ne Demekti̇r?

Tapuya haciz koyma, borcunu ödemeyen borçlu olana alacaklı olan şahsın isteği ile borçlu tarafın taşınmazları üzerine idari ve adli makamlarca haciz koyulması uygulamasıdır. İcra ve İflas Kanununda belirtilmiş olan zaman içinde borçlu kendine iletilmiş olan ödeme buyruğuna karşı gelmez ise takip kesinleşmektedir. Alacaklı olan taraf ödemesini tahsil edebilmek için haciz talep etmelidir. Şayet kişi haciz uygulaması başladıktan sonra alacaklı olan şahsa borcun bütününü ödemezse haciz uygulaması gerçekleştirilecektir. Buna ek olarak haciz mevzusu mallar için alacaklı taraf bir yıl içerisinde satış talep etmezse bahsedilen haciz kendi kendine ortadan kalkmış olmaktadır. Alt kısımda daha detaylı anlatacağımız tapu haciz kaldırma hususunda belirtilmesi gerekir ki taraf tapuları üzerine haciz koyulacağını ya da haciz olduğunu öğrendiği sırada haciz kaldırma avukatına başvuru yapmalıdır. Kendi branşında uzman tapu haciz kaldırma avukatları ile en pratik ve hukuka uygun şekilde işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Tapu Üstündeki̇ Haci̇z Tapu Haci̇z Kaldırma Avukatlığı Tarafınca Nasıl Kaldırılır?

Alacaklının isteği ile borçlu olanın mallarına ve mülklerine el konulduktan sonra borçlu olan tapu üstüne konulmuş haczin kaldırılması için belirli adımları hayata geçirmelidir. Mevcut haczin kaldırılabilmesi adına ilk önce haczin bilgilerine daha detaylı vakıf olmak amacı ile İcra Müdürlüğüne gidilmesi gerekir. Edinilmiş olan bilgiler bağlamında eğer borç tüm dosya masrafları ile yatırılır ise haciz kaldırılmaktadır. Tapu haciz kaldırma talebi İcra Müdürlüğüne yapılmaktadır. Borçlu olan şahsın yahut borçlu olan şahsın vekili kabul edilen tapu haciz kaldırma avukatının talebi olmadan İcra Müdürlüğü re’sen haciz kaldırma isteğinde bulunamamaktadır Fakat unutulmamalıdır ki haczin kaldırılmasını talep etmek için hacze konu malın satışının alacaklı kişi tarafınca talep edilmemesi gereklidir. İcra Müdürlüğüne yapılmış olan haczin kaldırılabilmesi talebi kabul edilir ise Tapu Müdürlüğüne haczin kaldırılabilmesi adına müzekkere yazılacaktır. Müzekkere yazıldıktan sonra eğer ki şartlar hayata geçmiş ise tapudaki haciz kaldırılabilir. Eğer alacaklı satış isteğinde bulunmuşsa şartlar sağlanmamış olacak İcra Müdürlüğüne yapılmış olan istekler red alacaktır. Borçlu şahsın verecek olduğu taahhütle de tapu haczi kaldırılabilmektedir. Şayet kişi taahhüt ettiği süreye uymaz ise hapis cezasına mahkum edilmektedir. Bunlara ilaveten haciz isteğinde bulunan alacaklı olan taraf daima haczin kalkması isteğinde bulunabilecektir. Tüm bu anlatılanlar doğrultusunda belirtilmesi gereklidir ki tapu haciz kaldırma işlemi neticesinde herhangi bir adalet kaybına uğramamak için tapu haciz kaldırma alanında uzman bir avukattan destek alınır. Kolektif Hukuk Bürosu avukatları olarak sizleri minimum süre içerisinde en doğru yöntemler ile sonuca ulaştırmaktayız.

YASAL UYARI : Bu sitede yer alan tüm içerikler Kolektif Hukuk'a ait olup izinsiz olarak kopyalanması yasaktır. Sitemizde yer alan bilgiler müvekkil ve vekil ilişkisi oluşturmaya yönelik değildir.
Avukata Danışma