Esenyurt Taşınmaz Haciz Kaldırma

İcra ve İflas Kanunu’nda alacaklının haczettiği taşınır mallar için 6 ay taşınmaz mallar için 1 yıl içerisinde satış talep etme mallar bulunmaktadır. Gayrimenkul üzerine eklenmiş olan haciz sonrasında 6 ay içerisinde alacaklı satış talep etmediğinde mülkler üzerindeki haciz düşmektedir. Tapu müdürlüğüne yazılan yazı ile tapu üzerindeki haciz şerhi kaldırılır. Ayrıca alacaklı ya da vekilinin söz konusu borcu haricen tahsil ettiğini veya net alacağından feragat ettiğini icra müdürlüğüne yazılı olarak iletmesi durumunda tapu üzerindeki haczin fekki işlemi sağlanır. Burada önemli olan durumlardan biri de söz konusu taşınmaz üstünde mevcut haczin hangi icra müdürlüğü tarafından ve hangi icra dosyası üzerinden konulduğunun bilmesi gerekmektedir. Haczin bulunduğu icra dosyası öğrenildikten sonra icra müdürlüğüne müracaat edilmesiyle birlikte icra dosyasına ilişkin kapak hesabı yaptırılarak yani dosya masrafı, işlemiş faiz ve vekalet miktarının o gün için ödenmesi gereken toplam miktarın hesaplanması talep edilir. İcra kapak hesabı neticesinde konuşulan ücretin icra dairesi veznesine ödenmesiyle birlikte dosya borcunun kapatılması sağlanır. Böylece icra dosyası kapanacağı gibi mülkler üstündeki şerh de tapu müdürlüğüne yazılan fek yazısı ile kaldırılmış olacaktır.

Kolektif Hukuk Bürosu

Sakarya, İstanbul, Kocaeli ve Bursa çevresinde hizmet veren Kolektif Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak Müvekkil memnuniyeti odaklı, başarılı ve hızlı çözümlerimiz ile gizlilik prensibi içerisinde güvenilir hukuki danışmanlık ve dava sürecinize müdahil olma hizmeti sunmaktayız.

Ceza hukuku, Boşanma hukuku, Miras hukuku, İcra hukuku bakımından dava takibi, hukuki danışmanlık ve sorularınız için aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

HEMEN ARA WHATSAPP