Yıldırım Taşınmaz Haciz Kaldırma

İcra ve İflas Kanunu’nda alacaklının haczettiği taşınır eşyalar için 6 ay taşınmaz eşyalar için 1 yıl içerisinde satış talep etme eşyalar olmaktadır. Mülkler üzerine eklenmiş olan haciz sonrasında 6 ay içerisinde alacaklı satış talep etmediğinde mülkler üzerindeki haciz düşer. Tapu müdürlüğüne yazılan yazı ile tapu üzerindeki haciz şerhi kaldırılır. Hatta alacaklı ya da avukatının söz konusu borcu haricen tahsil ettiğini veya belirgin alacağından vazgeçtiğini ettiğini icra müdürlüğüne yazılı olarak iletmesi durumunda tapu üzerindeki haczin fekki işlemi sağlanır. Burada önemli olan durumlardan biri de söz konusu taşınmaz üstünde barındıran haczin hangi icra müdürlüğü tarafından ve hangi icra dosyası sitesinden konulduğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Haczin konulduğu icra dosyası öğrenildikten sonra icra müdürlüğüne müracaat edilmesiyle birlikte icra dosyasına dair kapak hesabı yaptırılarak yani dosya maliyeti, işlemiş faiz ve vekalet ücretinin o gün için ödenmesi ihtiyaç duyulan toplam miktarın hesaplanması talep edilir. İcra kapak hesabı doğrultusunda konuşulan miktarın icra dairesi veznesine ödenmesiyle birlikte dosya borcunun kapanması sağlanır. Böylece icra dosyası kapanacağı gibi mülkler üstündeki şerh de tapu müdürlüğüne yazılan fek yazısı ile kaldırılmış olacaktır.

Kolektif Hukuk Bürosu

Sakarya, İstanbul, Kocaeli ve Bursa çevresinde hizmet veren Kolektif Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak Müvekkil memnuniyeti odaklı, başarılı ve hızlı çözümlerimiz ile gizlilik prensibi içerisinde güvenilir hukuki danışmanlık ve dava sürecinize müdahil olma hizmeti sunmaktayız.

Ceza hukuku, Boşanma hukuku, Miras hukuku, İcra hukuku bakımından dava takibi, hukuki danışmanlık ve sorularınız için aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

HEMEN ARA WHATSAPP