Gölcük Taşınmaz Haciz Kaldırma

İcra ve İflas Kanunu’nda alacaklının haczettiği taşınır eşyalar için 6 ay taşınmaz eşyalar için 1 yıl içerisinde satış talep etme eşyalar bulunmaktadır. Gayrimenkul üzerine eklenen haciz sonrasında 6 ay içinde alacaklı satış talep etmediğinde gayrimenkul üzerindeki haciz düşer. Tapu müdürlüğüne yazılan müzekkere ile tapu üzerindeki haciz şerhi kaldırılır. Ayrıca alacaklı ya da vekilinin söz konusu borcu haricen tahsil ettiğini veya açıkça alacağından feragat ettiğini icra müdürlüğüne yazılı olarak iletmesi durumunda tapu üzerindeki haczin fekki işlemi sağlanır. Burada önemli olan durumlardan biri de söz konusu taşınmaz üstünde mevcut haczin hangi icra müdürlüğü tarafından ve hangi icra dosyası üzerinden konulduğunun bilmesi gerekmektedir. Haczin bulunduğu icra dosyası öğrenildikten sonra icra müdürlüğüne müracaat edilmesiyle birlikte icra dosyasına başvuru kapak hesabı yaptırılarak yani dosya maliyeti, işlemiş faiz ve vekalet ücretinin o gün için yatırılması gereken toplam ücretin hesaplanması talep edilir. İcra kapak hesabı neticesinde belirtilen miktarın icra dairesi veznesine ödenmesiyle birlikte dosya borcunun kapatılması sağlanır. Böylece icra dosyası kapanacağı gibi gayrimenkul üstündeki şerh de tapu müdürlüğüne yazılan fek yazısı ile kaldırılmış olacaktır.

Sakarya, İstanbul, Kocaeli ve Bursa çevresinde hizmet veren Kolektif Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak müvekkillerimize etkin hukuki danışmanlık ve dava takibi hizmeti sunmaktayız. Ceza hukuku, Boşanma hukuku, İcra hukuku bakımından dava takibi, hukuki danışmanlık ve sorularınız için aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

İletişim Kanallarımız

WhatsApp

0(541) 938 19 38

YASAL UYARI : Bu sitede yer alan tüm içerikler Kolektif Hukuk'a ait olup izinsiz olarak kopyalanması yasaktır. Sitemizde yer alan bilgiler müvekkil ve vekil ilişkisi oluşturmaya yönelik değildir.
Avukata Danışma